27 lutego 2023

Czy warto uczyć się niemieckiego?

Każdy z nas uczył się języków obcych. Jest to proces długotrwały i często monotonny, więc aktualne pozostaje pytanie czy warto - a jeśli tak to jakiego języka najlepiej się uczyć? Patrząc z perspektywy kariery a także biorąc pod uwagę kwestie praktyczne takie jak zagraniczne podróże często myślimy o języku angielskim. Jest to język uniwersalny, dzięki któremu możemy porozumieć się zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Jednak biorąc pod uwagę takie aspekty jak powiązania gospodarcze nie można pominąć faktu, iż już od kilku lat numerem jeden na liście najważniejszych polskich partnerów eksportowych i importowych są Niemcy. Co więcej w języku niemieckim mówi więcej osób niż w każdym innym kraju europejskim. I nawet jeśli Niemcy nie są już „rajem” dla pracowników z Polski tak jak to było jeszcze kilkanaście lat temu nie możemy zapomnieć, iż po niemiecku mówi się również w Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie i Luksemburgu.

 

 

Gdzie przyda nam się znajomość niemieckiego?

 

Ktoś by mógł oczywiście powiedzieć, iż w każdym z tych krajów można się przecież dogadać po angielsku, ale jest to tylko częściowo prawda. W dużych miastach takich jak Berlin, Monachium, Wiedeń gdzie aż roi się od obcokrajowców zapewne nie będziemy mieć problemu żeby cokolwiek załatwić, jednak inaczej wygląda sytuacja gdybyśmy chcieli poszukać pracy. Zarówno w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii pracodawcy oczekują, iż kandydaci będą znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywny. Jeśli nie zawsze opłaca nam się wyjeżdżać do Niemiec w celach zarobkowych Szwajcaria jest krajem niezwykle atrakcyjnym zarówno pod względem finansowym, jak i ze względu na piękno krajobrazu oraz wyjątkowo bogatą i zróżnicowaną kulturę. Jeżeli możliwość pracy w Szwajcarii nie jest dla kogoś wystarczającym argumentem przemawiającym za nauką niemieckiego nie możemy zapomnieć, iż Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Europie do której należą takie koncerny jak: BMW, Lufthansa, Siemens, Daimler czy Bosch.

 

Znając język niemiecki łatwiej nam będzie znaleźć pracę nawet w Stanach Zjednoczonych gdyż niemieckie firmy stworzyły tam ponad 700 000 miejsc pracy. Nie bez powodu Japończycy, którzy dysponują drugą najpotężniejszą gospodarką na świecie inwestują w naukę niemieckiego i prawie 70% tamtejszych studentów uczy się tego europejskiego języka.

 

Część z nas oczywiście powie, iż język niemiecki ma trudną gramatykę ale czy na pewno? Oczywiście, żeby mówić bezbłędnie musimy przebrnąć przez przypadki, koniugacje i deklinacje jednak język niemiecki jest zapisany fonetycznie co jest sporym ułatwieniem. Ponadto jest to język germański, więc znając chociaż trochę angielski będzie nam łatwiej nauczyć się wielu niemieckich słówek.

 

Każdy z tych argumentów lepiej albo gorzej przemawia na rzecz nauki niemieckiego. Jednak większość z nas zgodzi się z tym, iż znajomość języka niemieckiego otwiera wiele możliwość. Pozostaje jednak pytanie jak to zrobić? Na to postaramy się odpowiedzieć w kolejnych artykułach naszego bloga.

 

NR KRAZ 15597

Siedziba: 80-177 Gdańsk,ul.Kraśnięta 20

Biuro: 83-000 Pruszcz Gdański, ul.Czekanowskiego 8/18

NIP 957 093 28 63

Praca w Szwajcarii/Agencja pracy Szwajcaria

+48 732 523 366

info@welt-job.com