Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów rekrutacji i często to właśnie ona decyduje o naszym być albo nie być w firmie. Niestety wielu potencjalnych pracowników podchodzi do niej lekkomyślnie wychodząc z założenia, że przecież mają wieloletnie doświadczenie i kwalifikacje, które powinny się same obronić.
I chociaż osoba o wysokich kwalifikacjach oczywiście prędzej czy później znajdzie gdzieś zatrudnienie to przecież większości z nas zależy na tym aby znaleźć pracodawcę, który faktycznie doceni nasze kompetencje, zarówno pod względem finansowym, jak i stanowiskiem odpowiednim do naszych kwalifikacji. Z tego powodu nie warto zdawać się na ślepy los. Pamiętajmy, iż w większości zawodów jest spora konkurencja a potencjalny pracodawca wybierze pracownika, który nie tylko jest specjalistą lecz posiada kompetencje interpersonalne, które pozwolą mu zgrać się z zespołem.
O czym należy więc pamiętać przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Dla niektórych może wydawać się to oczywiste, jednak musimy mieć na uwadze stanowisko, na które aplikujemy. Często zdarza się, iż pracownik pracował w wielu różnych firmach i ma zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Jeżeli na przykład pracownik ubiega się o stanowisko montera płyt kartonowo-gipsowych, ale ma również spore doświadczenia jako cieśla lub dekarz nie ma sensu opowiadać pracodawcy o wszystkich swoich pracach. W takiej sytuacji przede wszystkim należy wyeksponować swoje umiejętności jako monter płyt G-K.
Poznaj swoje CV
Istotną częścią przygotowania się do rozmowy o pracę jest również znajomość własnego CV. Należy przeanalizować swój życiorys tak, aby nasze wypowiedzi w trakcie rozmowy kwalifikacyjne były spójne z tym co napisaliśmy w naszym CV. Absolutnie wykluczone jest kłamanie oraz „upiększanie rzeczywistości”.
Profile społecznościowe - źródło informacji dla potencjalnego pracodawcy
Żyjemy w czasach w których większość osób ma profile w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, aby usunąć wszystkie zdjęcia, które mogą nas kompromitować. Zwróćmy również uwagę na ustawienia prywatności, tak aby treści przeznaczone tylko dla najbliższych znajomych i rodziny nie znalazły się na naszym profilu publicznym, do którego mogli by mieć dostęp potencjalni pracodawcy.
Pytanie o zarobki
Kolejną niezwykle istotną kwestią z jaką musimy się zmierzyć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest pytanie o zarobki. Chociaż dobra praca jest ważnym źródłem satysfakcji a adekwatne wynagrodzenie jest konieczne, aby czuć się spełnionym zawodowo, to pytanie o oczekiwane wynagrodzenie należy traktować ze szczególną uwagą. Bardziej niż pewne jest, że pracodawca zapyta nas o to, ile chcielibyśmy zarabiać. Z jednej strony zła odpowiedź na to pytanie może przekreślić naszą szansę na lepsze zarobki, a z drugiej strony podanie zbyt wysokiej kwoty może zaprzepaści naszą szansę na pracę. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Powinniśmy zorientować się, ile zarabia się na danym stanowisku w danym kraju. Jeżeli na przykład jesteśmy zainteresowani wyjazdem do Szwajcarii i nie wiemy ile zarabia się tam jako ślusarz możemy to szybko sprawdzić za pomocą strony: https://lohncheck.ch/de/lohn/technik wybierając kraj w którym zamierzamy podjąć zatrudnienie. Informacje te z pewnością ułatwią nam sformułowanie odpowiedzi na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, tak by było realne z tym co oferuje rynek pracy, ale i spełniało nasze wymagania finasowe.
Siedziba: 80-177 Gdańsk,ul.Kraśnięta 20
Biuro: 83-000 Pruszcz Gdański, ul.Czekanowskiego 8/18
NIP 957 093 28 63
Praca w Szwajcarii/Agencja pracy Szwajcaria