27 lutego 2023

Szwajcaria- modny kierunek migracji zarobkowej Polaków

Dlaczego akurat Szwajcaria?

W dobie ciągłych zmian na mapie gospodarczo- politycznej Europy a tym samym otwierających się dla nas nowych perspektyw migracyjno-zarobkowych coraz większa liczba Polaków decyduje się na podjęcie pracy w Szwajcarii. Jest to kraj, który oprócz zapierającej dech w piersiach przyrody, utożsamiany jest od lat z dobrobytem i bardzo dobrymi zarobkami w porównaniu do innych krajów europejskich. Szwajcaria mimo, że nie należy do Unii Europejskiej, to obywatelom państw zrzeszonych umożliwia podjęcie zatrudnienia w swoim kraju.


 

Na co pracodawcy szwajcarscy zwracają uwagę przy wyborze pracownika?

Oczywiście są pewne warunki, które zwiększają nasze szanse na zatrudnienie i które warto brać pod uwagę decydując się na staranie o pracę w tym kraju: z pewnością należą do nich kwalifikacje zawodowe oraz znajomość języka niemieckiego.

W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe ( zależne od kantonu): niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Język codzienny Szwajcarów w kantonach niemieckojęzycznych to dialekt alemański tzw. Schwyzerdütsch. Pracodawcy w tym kraju przykładają dużą uwagę do znajomości języka niemieckiego na poziomie minimum komunikatywnym, ponieważ jest on językiem wiodącym.

Sukces w znalezieniu atrakcyjnej oferty pracy zależny jest zatem od kwalifikacji zawodowych potwierdzonych posiadanym dyplomem i przebiegiem ścieżki zawodowej oraz od swobody wypowiedzi po niemiecku w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.


 

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą udając się do Szwajcarii?

Sporym ułatwieniem dla wielu Polaków jest fakt, że wystarczy posiadać dowód osobisty by móc przekroczyć granicę Szwajcarii i starać się tam o zatrudnianie. Dokumentem również uznawanym jest także paszport. Warto jednak pamiętać, by przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Koszty leczenia w Szwajcarii są bowiem bardzo wysokie, a karta ta uprawnia chociaż do korzystania z podstawowych usług medycznych i pokrywa część poniesionych kosztów. Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ https://www.ekuz.nfz.gov.pl/praca/wyjezdzam-do/szwajcaria

Kolejnym istotnym dokumentem w procesie zatrudnienia w Szwajcarii jest posiadanie także dokumentu potwierdzającego numeru konta bankowego na jaki chcemy otrzymywać nasze wynagrodzenie. Uznawanym powszechnie dokumentem przez pracodawców szwajcarskich jest papierowy dokument z banku lub zrzutu z bankowości elektronicznej. Na obu dokumentach powinny być następujące dane: imię i nazwisko właściciela rachunku, nazwa banku i kod swift .


 

 

NR KRAZ 15597

Siedziba: 80-177 Gdańsk,ul.Kraśnięta 20

Biuro: 83-000 Pruszcz Gdański, ul.Czekanowskiego 8/18

NIP 957 093 28 63

Praca w Szwajcarii/Agencja pracy Szwajcaria

+48 732 523 366

info@welt-job.com